Rada města uložila na svém lednovém zasedání tajemníkovi za úkol prověření oficiálnosti městských symbolů. Znak i prapor, má-li je město užívat, musí odpovídat heraldickým a vexiloloxickým zásadám a musí být schváleny Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Po zjištění, že vlastní znak byl schválen pouze Radou města dne 6.6. 1983 a ne v té době plénem MěNV byla požádána heraldická kancelář Dauphin o rozbor týkající se platnosti a správnosti městské symboliky.
Na základě tohoto rozboru je patrné, že jak znak, tak i dosud užívaný neoficiální prapor města nejsou v souladu se zásadami, podle nichž se tato symbolika tvoří. U znaku města se jedná v podstatě pouze o kosmetickou úpravu linek, které oddělují lipany v modrém poli. Návrh heraldické kanceláře tedy buď tyto linky vypouští a nebo je naopak rozšiřuje v tzv. břevna. Vznikají tak dva nové návrhy znaků. Z nich se potom odvozuje návrh vlastního praporu. Ten současný vznikl v roce 1972 u příležitosti Festivalu ašské mládeže a jeho konečnou úpravu provedl v roce 1973 ašský výtvarník Miroslav Franc. Největším problémem je, že z pohledu vexilologů není přípustné položení znaku města na list praporu. Toto zcela diskvalifikuje naši možnou snahu požádat podvýbor sněmovny o jeho oficiální uznání. Dalším problémem je skutečnost, že modrobílá kombinace je nejčastěji používanou kombinací městských praporů, a proto jsou již zadány kombinace svislých i vodorovných pruhů i modrobílé čtvrcení listů. Pro vypracování návrhů se
tak navázat na dosud používané symboly. Vážení spoluobčané, před Vámi leží návrhy znaků i praporů, které heraldická kancelář Dauphin vypracovala. Budeme velmi rádi, pokud se k těmto návrhům vyjádříte a zúčastníte se výběru symbolů města. Hlasování o konečné podobě znaku i praporu proběhne do začátku října tak, abych mohl vítězné návrhy předložit k posouzení radě města a konečnému schválení zastupitelstvem. Teprve poté požádáme Podvýbor pro heraldiku a vexilologii PSPČR o jejich oficiální schválení.
|