Velmi bouřlivou atmosféru, chvílemi připomínající ´lidový´ diskusní pořad jisté komerční televize, mělo pondělní setkání vedení ašské radnice s osadním výborem a občany Doubravy a Kopanin v doubravské restauraci Magdaléna. Poté, co se dozvěděli, že výstavba vodovodu a kanalizace bude zahájena nejdříve v příštím roce, navíc za podmínky, podaří-li se na akci získat dotace, lidé radní obviňovali, že problém s pitnou vodou neřeší s patřičným důrazem a rychlostí. Obyvatelům Doubravy se nelíbila ani kvalita úklidu sněhu z komunikací a mimo jiné vyjádřili také obavu o své životní prostředí po předpokládaném otevření hraničního přechodu pro osobní dopravu v průběhu několika let v rámci tzv. Schengenské smlouvy.
V úvodu setkání seznámil ani čtyřicítku občanů zástupce společnosti Sídlo + Krajina s rozvojovou studií, předpokládající revitalizaci středu Doubravy, zdejších minerálních pramenů a dalšími možnostmi souvisejícími se snahami získat pro tuto obec statut lázeňského území a tím i přísun investic (tato aktivita má velkou šanci na úspěch, neboť se podařilo navrtat velmi kvalitní pramen, realizace se odhaduje v průběhu 10 let).
Poté se hovořilo o kritickém nedostatku vody v obou osadách, kde v důsledku sucha v posledních několika letech lidé přišli o vodu ve svých studnách. Starosta Dalibor Blažek informoval o připravovaném projektu kanalizace a vodovodu pro oba ašské satelity.
Jedná se o finančně velmi náročný projekt, počítající s investicí kolem 80 milionů korun. Tu město ze svého rozpočtu v žádném případě nezvládne, proto svou pozornost napře směrem k dotacím ze strukturálních fondů Evropské unie a zdrojů v rámci státního rozpočtu. Přístup k dotacím EU bude po vstupu ČR do unie zcela jiný. Až dosud se dotace dala získat ještě před zahájením akce. Nyní bude na městě, aby celou akci kompletně zainventovalo a unie dotaci proplatí až zpětně. To bude znamenat složitá jednání s bankovními domy a zaúvěrování
stavby.
Starosta Blažek spoluobčanům navíc připomněl, že povinností obce není pro své občany zajistit pitnou vodu a odkanalizování, tato povinnost leží na každém majiteli zkolaudované nemovitosti. Město přesto do akce půjde, protože si je vědomo její důležitosti nejen pro běžný život občanů obou osad, ale také pro rozvoj celého území a dopad na životní prostředí.
Ing. Michal Pospíšil z projekční kanceláře Sídlo + Krajina vysvětluje Doubravským a Kopaninským cíle projektu zamýšleného lázeňského území v Doubravě.
|